Kotor w Czarnogórze - Ciepłe morza pod żaglami - morskie rejsy żeglarskie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Kotor w Czarnogórze

Miejsca > Adriatyk

Stary Kotor to miejsce wyjątkowe, wręcz magiczne. Nieco mniej snobistyczne niż Budva, a urodziwe bardziej niż chorwacki Dubrownik. Wszystko dzięki niesamowi- temu położeniu w zatoce, otoczonej wysokimi na prawie 2000 mnpm górami jak również wielkiej różnorodności zabytkowej zabudowy. W Kotorze znajdziemy wpływy stylu romańskiego, gotyckiego, renesansu i baroku. Wszystkie budynki położone są wzdłuż wąskich, krętych uliczek i otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, okalającymi miasteczko po zboczach pobliskiej góry. Film obok oddaje jedynie część tego zapierającego dech piękna.

Fortyfikacje miejskie ciągną się aż na szczyt wzgórza Świętego Iwana. Tam położona jest twierdza, która miała chronić miasto. Liczne wojny i trzęsienia ziemi niejednokrotnie pustoszyły region Czarnogóry. Kotor, to oprócz Dubrownika, jedno z nielicznych miast, gdzie zachowały się oryginalne mury obronne. Dzięki temu już od blisko 30 lat, Kotor znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdybyście zadawali sobie pytanie czy fortyfikacje spełniły swoje zadanie, już spieszę z odpowiedzią. W 1539 r. Turcy, pod dowództwem Hajredina Barbarossy zaatakowali Kotor. Nacierało 30 tysięcy żołnierzy, atakowało przeszło 200 okrętów. Miasto nie zostało zdobyte, nie tylko dzięki murom obronnym, ale także dzięki niezwykłej determinacji obrońców. Łączna długość murów wynosi 4 km. Ich grubość waha się od 2 do 16 metrów, a wysokość sięga 20 metrów! Jak już wspominałem, mury wspinają się aż na szczyt wzgórza, które jest zwieńczone potężną twierdzą Kastel. Po ostatnim trzęsieniu ziemi twierdza została pozostawiona sama sobie. Prowadząca do niej droga jest w fatalnym stanie i zwiedzanie jej nie należy do łatwych. Nic zatem dziwnego, że po drodze miniemy Kościół Matki Bożej od Zdrowia.

Na starówkę dostaniemy się jedną z trzech bram. Główna wychodzi oczywiście na Bokę Kotorską i nosi nazwę Bramy Morskiej. Tuż za nią leży główny plac starego miasta – Plac Broni. Nazwa wywodzi się od znajdującego się tam ongiś arsenału. Tam też znajduje się wieża zegarowa – jeden z symboli miasta.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie miasta jest zapuszczenie się w gąszcz wąskich uliczek, które na pewno doprowadzą nas w jakieś ciekawe miejsce. Warto jednak zapamiętać i odwiedzić takie miejsca jak: pałac Beskuciów, pałac Książęcy czy pałac Bizantich. Dla wielbicieli architektury romańskiej punktem obowiązkowym będzie katedra św. Trupina, patrona Kotoru. Powstała jeszcze w XII stuleciu. Trzęsienia ziemi zmuszały do częstych rekonstrukcji kościoła, a co za tym idzie, zmiany wyglądu budowli. Katedra jest jednym z niewielu czynnych kościołów katolickich.

Malowniczo przedstawia się także romańsko-bizantyjska cerkiew św. Łukasza. Zbudowano ją pod koniec XII wieku. Początkowo była to świątynia katolicka, dopiero w późniejszym okresie przemianowano ją na kościół prawosławny. Mimo to, przez długi czas odbywały się tu nabożeństwa obydwu obrządków, co świadczy o tolerancji mieszkańców Kotoru.

Oczywiście to tylko namiastka tego, co możemy zobaczyć na kotorskiej starówce. W przerwie warto usiąść w jednej z licznych knajpek i pijąc coś orzeźwiającego zastanowić się, czemu w większości przewodników ostrzegali nas, że na kotorskiej starówce można się zgubić? Może i przypomina ona labirynt, ale bez przesady…

Karnawał w Kotorze
Kotor pozazdrościł Wenecji oraz Rio de Janeiro i także w huczny sposób żegna karnawał. Co roku w lutym, na kotorskiej promenadzie, odbywa się uliczna zabawa. Ulicami miasta przechodzi barwny korowód. Z tej okazji nawet stojące w porcie łodzie przybierają odświętny wystrój. Na koniec zebrani podpalają „kukłę karnawału” symbolizującą zeszłoroczne zło. Wybiera się także najlepszy kostium balu. Niestety nie ma jeszcze informacji dotyczących tegorocznego zwycięzcy.

Krótka historia
Kotor ma historię równie burzliwą jak inne czarnogórskie miasta. Zachowały się w nim jednak liczne pamiątki dawnej świetności. Wszystko zaczęło się oczywiście od Greków, którzy w miejscu obecnego Kotoru wznieśli osadę o nazwie Akurion. Kolejni władcy tych ziem, Rzymianie, zmienili nazwę na Acruvium. Dopiero w średniowieczu pojawia się termin Cathara, który jest już bliższy obecnemu nazewnictwu. Kotor to już terminologia czysto słowiańska. Żeby wyczerpać wątek historyczny, należy wspomnieć o wpływach Bizancjum (pomiędzy IX a XII w.) i Wenecji (miasto należało do niej aż do 1797 r.). Później Kotor przejęła Austria, a w 1867 r. miasto płynnie przeszło pod jurysdykcję austro-węgierską. Później była jeszcze Jugosławia oraz Serbia i Czarnogóra, a od 3 czerwca 2006 r. Kotor leży w niepodległej już Czarnogórze. Kotor to przede wszystkim miasto portowe. Okres świetności portu przypada na czas panowania Nemaniczów, czyli XII i XIII wiek. W XIX stuleciu jedną z głównych morskich baz wojskowych miały tu Austro-Węgry.

.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego