Norwegia 2010 - jacht Gedania - Ciepłe morza pod żaglami - morskie rejsy żeglarskie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Norwegia 2010 - jacht Gedania

Rejsy > Żeglowaliśmy > 2010

home   l   załoga   l   trasa   l   jacht

PARAMETRY JACHTU

długość całkowita (LOA) - 23,28 m
długość linii wodnej (LWL) - 21,8 m
szerokość całkowita - 5,20 m
zanurzenie - 3,20 m
wyporność konstrukcyjna - 62 m3
moc silnika - 192 kM
powierzchnia żagli - 230,0 m2
kajuty - 6
toalety - 4
załoga - 18 osób

W 2005 r. zakończono przbudowę "Gedanii”. Modyfikacje te miały na celu poprawę właściwości morskich jachtu i warunków bytowych załogi. W toku prac przedłużono jacht o 3 m.  Został całkowicie zmieniony takielunek - m. in.przedłużono o 2 m grotmaszt, dodano bukszpryt i zwiększono powierzchnię żagli do 230 m2. Dla polepszenia komfortu pracy załogi na śródokręciu dobudowano nadbudówka o pełnej wysokości stania.

Historia jachtu zaczyna się w 1974 r., gdy w gdańskiej stoczni powstaje niezwykły polarny jacht - szkuner sztakslowy o długości 20,6 m i 200 m2 żagli. 3 lipca 1975 r. jacht wychodzi w morze na wielką - pierwszą w historii żeglar- stwa - czternastomiesięczna wyprawę za Północne i Południowe Koło Polarne. Kapitanem jednostki zostaje Dariusz Bogucki. Trasa wiodła przez przejście Północno-Zachodnie, Kanał Panamski, wyspy Galapagos, Przylądek Horn szlakiem najbardziej wysuniętym na południe. Było pierwsze polskie i pierwsze światowe dotarcie jachtem za Południowe Koło Polarne, do wyspy Adelaide, sforsowanie fiordu Laubeauf i pierwsze polskie dotarcie do Antarktyki, wysp Deception i King Georg. 9 września 1976 r. jacht wraca do kraju.

Wyposażenie

Nawigacyjne
Jacht jest wyposażony w nowoczesne systemy jak C-map, chartplotter, radar, łączność satelitarną Immarsat C, UKF. Jacht zapewnia bezpieczną i wygodną żeglugę na wszystkich akwenach i w każdych warunkach pogodowych.

Hotelowe
Zabudowa hotelowa zawiera się w trzech kabinach cztero osobowych, jednej dwu i jednej trzyosobo- wej w estetycznej zabudowie. Dostępne sa cztery łazienki z prysznicem i ciepłą wodą. Na jachcie jest instalacja 380, 220, 24 i 12 V dzięki pracy agrega- tu lub inwertera. Kuchnia wyposażona jest w zamrażarki, piec, płyty grzewcze, kuchenkę mikro- falową i pełną zastawę. Wnętrza są klimatyzo- wane lub ogrzewane w zależności od potrzeby.

.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego