Trogir - miasteczko z piękną starówką na wyspie - Ciepłe morza pod żaglami - morskie rejsy żeglarskie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Trogir - miasteczko z piękną starówką na wyspie

Miejsca > Adriatyk

Trogir to niezwykłe miasto. Jest położone na przybrzeżnej wysepce, okolone wodami Adriatyku, z plątaniną ulic i uliczek, labiryntem przejść i zaułków, zabytkowych świątyń i pałaców. Przywodzi na myśl baśniowe krajobrazy. Najlepiej charakteryzuje go określenie żywe muzeum. Prawdziwy Trogir odzywa się nocą, gdy milknie gwar turystów. Pogrążony w historii, dumny i pełen majestatu przemawia do każdego głosem jego własnej wyobraźni. Miasteczko, liczące 12 000 mieszkańców, można zwiedzić w ciągu jednego dnia, dobrze jednak pobyć w nim dłużej, tym bardziej, że okoliczne plaże na wyspie Ciovo należą do najpiękniejszych w całej Dalmacji.

Historia
Miasto założyli w III w. p.n.e. koloniści greccy z wyspy Vis. Dano mu helleńską nazwę Tragurion, która w wolnym tłumaczeniu znaczy Kozia Wieś, podobnie zresztą nazwano pobliskie góry - Kozjak. Przez stulecia miasto nie odgrywało znaczącej roli, mimo że za czasów rzymskich był tu port handlowy. W okresie panowania Dioklecjana stracono w Trogirze w 304 r. chrześcijańskiego biskupa Splitu, przyszłego świętego Dujama. Rok 1123 był rokiem klęski. Miasto zostało wówczas doszczętnie spustoszone przez Saracenów. Odbudowano je i wkrótce potem stało się znaczącym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Dalmacji.

Okres największego rozkwitu miasto przeżyło w XIII i XIV w., zwłaszcza za panowania bana Mladena Subicia, zwanego Stit Hrvata (Tarcza obronna Chorwatów). Żył i działał tu mistrz Radovan, twórca wspaniałego portalu w trogirskiej katedrze, później zaś dwaj wybitni chorwaccy humaniści: Petar Ćipiko i Fran Trankvil. W 1420 r. do końca XVIII w. Trogir pozostawał pod panowaniem Wenecjan. Następnie ponad sto lat należał do Austrii. W czasie drugiej wojny światowej był pod okupacją najpierw włoską, potem niemiecką.

Warto zobaczyć
Na stare miasto wchodzi się przez późnorenesansową bramę miejską z XVII w., z kamienną rzeźbą patrona Trogiru, błogosławionego Ivana Ursina, i minąwszy niewielki placyk dociera się po paru minutach do XV-wiecznego pałacu Ćipiko. Nieco dalej leży centralny punkt miasta: Trg Ivana Pavla II. Znajduje się tu najcenniejszy zabytek Trogiru, czyli katedra Sv. Lovre (św. Laurencjusza), którą wedle kronik budowano 200 lat. Ta trójnawowa świątynia ma wspaniałą fasadę, ozdobioną rozetą i romańskim portalem pokrytym płaskorzeźbami, oraz potężną dzwonnicę. Barokowe wnętrze katedry jest niezwykle bogate. Na rynku stoi też kościółek Sv. Barbare (św. Barbary) - najstarszy w Trogirze, ratusz oraz loggia. Promenadę od zachodu zamyka masywna twierdza Kamerlengo z XV w. Nieco dalej pod kołyszącymi się palmami kryje się malutka glorietta, a za boiskiem sportowym - baszta św. Marka. Od północy i wschodu Trogir otaczają planty ze ścieżkami spacerowymi i ławeczkami, wspaniałe miejsce na króciutki popas dla mieszkańców i dla turystów.

.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego